SRIS

Ąžuolinė baktrospora
Pildyti stebėjimo anketą

Ąžuolinė baktrospora

(lot. Bactrospora dryina)

  • Karalystė: Grybai (lot. Fungi)
  • Tipas: Aukšliagrybūnai (lot. Ascomycota)
  • Klasė: Kerpės (lot. Ascomycetes lichenisati)
  • Sąrašas: Saugomų rūšių LRK - 1(E)

IUCN įvertinimas

EN B2ab(iii); D1


Daugiau informacijos

Biologija ir ekologija

Ąžuolinė baktrospora – žiauberiškoji kerpė su plonu baltu kiek miltuotu gniužulu. Visada aptinkama su vaisiakūniais, kurie būna 0,2–0,4 mm (retai iki 1 mm) skersmens, apskriti ar ovalūs, plokšti ar kiek išsigaubę, juodi, netankiai išsidėstę ant gniužulo. Išoriškai panaši ir tokiose pat buveinėse auganti tikroji artonija (Arthonia arthonioides) skiriasi pilkesniu gniužulu, į kurį vaisiakūniai tarsi panyra, ir tuo, kad patrintas gniužulas pažeidimo vietose įgauna neryškų oranžinį atspalvį. Be to, iš visų ant medžių žievės augančių kerpių ąžuolinė baktrospora išsiskiria specifinėmis stačiakampėmis sporomis.
Ąžuolinė baktrospora auga tik ant senų (daugiau kaip šimto metų amžiaus) ąžuolų kamienų miškuose, gerai apšviestose ar tik iš dalies pavėsyje esančiose vietose, tačiau visada ant mažiau apšviestos kamienų pusės.

Populiacijos gausumas

Lietuvoje ąžuolinės baktrosporos populiacija negausi, labai fragmentiška (fragmentaciją lemia tinkamų buveinių pasiskirstymas), visose radavietėse aptikta tik po vieną ar du individus (substrato vienetus).

Grėsmės ir apsauga

Pagrindinės grėsmės yra plynieji miškų kirtimai ir senų medžių, ypač ąžuolų, skaičiaus mažėjimas. Be to, grėsmę gali kelti sužėlęs pomiškis, nes, sumažėjus apšvietimui, ąžuolines baktrosporas nukonkuruoja kitos kerpių rūšys. Šiai rūšiai palankiausios sąlygos yra neintensyvūs miškų kirtimai ir miško buveinių tvarkymas, kai paliekami nudžiūvę ir seni medžiai bei reguliuojamas pomiškio tankis.

Paplitimas

Rūšis aptinkama nuo Europos, Azijos ir Šiaurės Amerikos temperatinės iki paatogrąžių juostų. Daugelyje Europos šalių yra reta.
Lietuvoje apyretė, žinomos devynios radavietės, kurios beveik visos telkiasi Baltijos aukštumų regione, išskyrus vieną Biržų r.

Summary

This species is rather rare in Lithuania, at present known to be found in nine localities, all of which contain one to two individuals (substrate units). Growing on the trunks of old oaks, the species is threatened by clear cutting, the overgrowing of forest understorey and by traditional forest management where old trees are removed.

Informacijos šaltiniai

Motiejūnaitė, 2016; Prigodina-Lukošienė et al., 2003.